nazwa dokumentu: Uchwała VI/50/07 w sprawie środków finansowych przeznaczonych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej i...

Uchwała Nr VI/50/07
Rady Miejskiej w Witkowie
z dnia 27 kwietnia 2007r.

w sprawie środków finansowych przeznaczonych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej i określenia rodzajów świadczeń przyznanych w ramach tej pomocy oraz warunków ich przyznawania

Na podstawie art.72 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 97, poz. 674 ze zmianami) Rada Miejska uchwala, co następuje:

§ 1.
1. W budżecie gminy przeznacza się środki finansowe na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej w wysokości 0,3% planowanych wydatków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.
2. W/w środki finansowe wyodrębnione są w budżetach poszczególnych szkół.

§ 2.
1. Pomoc zdrowotna udzielana jest w formie jednorazowego, bezzwrotnego zasiłku pieniężnego w związku z:
- przewlekłą chorobą nauczyciela,
- długotrwałym leczeniem szpitalnym z koniecznością dalszego przebywania w domu,
- leczeniem sanatoryjnym,
- długotrwałym leczeniem specjalistycznym.

2. Wysokość jednorazowego zasiłku pieniężnego ustala się w zależności od:
- przebiegu choroby oraz okoliczności z tym związanych biorąc pod uwagę sytuację materialną nauczyciela,
- wysokość udokumentowanych poniesionych przez nauczyciela kosztów leczenia, przy czym minimalna wysokość przyznanego zasiłku pieniężnego nie powinna być niższa niż 100 zł.

3. Nauczyciel może otrzymać zasiłek raz w roku kalendarzowym, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach dwa razy w roku kalendarzowym.

§ 3.
1. Zasiłki, o których mowa w § 2 opiniuje komisja socjalna powołana przez dyrektora szkoły, a świadczenia przyznaje dyrektor.

2. Komisja liczy od trzech do pięciu osób. W skład komisji wchodzą:
- przedstawiciele rady pedagogicznej,
- przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych.

3. Dyrektor uczestniczy w posiedzeniach w/w komisji.

4. Komisja rozpatruje wniosek biorąc po uwagę w szczególności:
- wysokość dodatkowych kosztów poniesionych przez nauczyciela w związku z przeprowadzonym leczeniem,
- okoliczności wpływające na sytuację materialną (choroba przewlekła, konieczność dalszego leczenia w domu i stosowania specjalnej diety, zapewnienie choremu dodatkowej opieki).

§ 4.
1. Z wnioskiem o przyznanie zasiłku pieniężnego może wystąpić sam nauczyciel albo jego pełnomocnik jeżeli nauczyciel nie jest zdolny osobiście do czynności w tym zakresie.

2. Z inicjatywą w sprawie przyznania zasiłku mogą wystąpić: nauczycielskie związki zawodowe, dyrektorzy szkół oraz rady pedagogiczne. Wniosek taki winien zawierać zgodę uprawnionego.

§ 5.
1. Do wniosku o przyznanie zasiłku pieniężnego na pomoc zdrowotną załącza się:
- aktualne zaświadczenie lekarskie,
- dokumenty potwierdzajÄ…ce poniesione koszty zwiÄ…zane z leczeniem,
- oświadczenie o przeciętnych miesięcznych dochodach na jednego członka rodziny ze wszystkich źródeł przychodu osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku,
- odpowiednie uzasadnienie.

2. Wnioski w sprawie przyznania zasiÅ‚ku pieniężnego powinny być skÅ‚adane do dyrektorów szkół do 1 czerwca i do 10 listopada. Emeryci i renciÅ›ci skÅ‚adajÄ… wnioski do dyrektora szkoÅ‚y, w której ostatnio byli zatrudnieni.  

3. Wnioski zÅ‚ożone do 1 czerwca i do 10 listopada komisja rozpatruje w ciÄ…gu 14 dni tj. do 14 czerwca i 24 listopada danego roku. 

4. W przypadku braku formalnego wniosku - w szczególności braku wszystkich załączników, Dyrektor wzywa do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia go bez rozpatrzenia.

5. Wzór wniosku określa załącznik do uchwały.

§ 6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

PrzewodniczÄ…cy Rady Miejskiej
Bogusław Mołodecki

 
informacje wprowadziÅ‚:Tomasz Pluciñski
informacje wytworzył:Marzena Polak
data dodania: 27 Kwietnia 2007
data modyfikacji: /
data wyworzenia: Marzena Polak / 15 Maja 2007